KONST / Litografier / Litografi 15812058
nr 1581 2058
Einar Forseth
(1892-1988), Sverige
Litografi, 3 av 51, motiv från Hallingebeacken, Signerad, daterad 1942/44. Bladets mått: 60x44 cm, yttermått inklusive ram: 82x64 cm
Einar Forseth, född 1892 i Linköping, död 1988, svensk målare.
måndag 27 november 2023
kl 19:33:27
Einar Forseth
Läs mer om Einar Forseth